o chorobie > endometrioza

wydrukuj tą stronęwydrukuj tą stronę

Endometrioza jest chorobą występującą jedynie u kobiet. Szacuje się, że choruje na nią prawie co 10 kobieta w wieku rozrodczym. Przypuszcza się, że z powodu tej choroby cierpi bardzo wiele kobiet, lecz nie u wszystkich została ona rozpoznana. Możliwy jest również bezobjawowy przebieg tej choroby.

Jej nazwa pochodzi od medycznego terminu oznaczającego błonę śluzową macicy, czyli endometrium.

Endometrioza polega na rozrastaniu się komórek endometrium poza jamą macicy. Ogniska endometriozy są uzależnione od hormonów regulujących cykl miesięczny u kobiety i podlegają zmianom w przebiegu cyklu miesięcznego – można wyróżnić fazę wzrostową, wydzielniczą i złuszczania (miesiączki). W związku z tym, że krew nie ma odpowiedniego odpływu i gromadzi się tworząc skrzepy, dochodzi do powstawania różnego rodzaju torbieli oraz przewlekłego stanu zapalnego. Zmiany endometrialne z każdym cyklem powiększają się jak również mogą powstawać w innych miejscach, powodując coraz bardziej nasilające się objawy choroby. W przypadku cyklicznego rozrostu i wtórnego złuszczania się błony śluzowej macicy w nieprawidłowym miejscu, objawy te prowadzą do powstawania mocnego, dokuczliwego bólu, jak również mogą powodować niepłodność. Szacuje się, że u co drugiej niepłodnej kobiety przyczyną jest endometrioza.

Najczęściej ogniska endometriozy pojawiają się w narządzie rodnym kobiety, szczególnie na jajnikach, jajowodach oraz części pochwowej szyjki macicy i tak zwanej zatoce Douglasa. Poza narządem rodnym mogą także występować na pęcherzu moczowym, jelitach, wyrostku robaczkowym. W przebiegu choroby powstają guzki, zrosty czy też tzw. torbiele czekoladowe. Fragmenty błony śluzowej macicy mogą także w sporadycznych przypadkach umiejscowić się w bardzo odległych narządach jak np. serce czy płuca.

Najczęstsze objawy endometriozy to przewlekły ból w obrębie miednicy małej, bolesne miesiączkowanie(dysmenorrhea) i ból podczas stosunku płciowego (dyspareunia) lub po jego odbyciu.

Z innych objawów należy wymienić uczucie zmęczenia, bolesne oddawanie stolca podczas miesiączki i ból w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Jednak zdarza się tak, że u części chorych na endometriozę objawy nie występują.

Nasilenie dolegliwości bólowych i innych objawów nie koreluje z wielkością i liczbą zmian endometriotycznych – u części kobiet z kilkoma tylko zmianami mogą występować niezwykle nasilone dolegliwości bólowe, podczas gdy w przypadku części kobiet z wieloma zmianami o dużych rozmiarach dolegliwości bólowe mogą w ogóle nie występować.

poprzednia strona: o chorobie

następna strona: diagnoza


endometrioza.info.pl - wszystko o endometriozie